Albertson's Great Deals

Wow, For those of you that live near an Albertson's here are some FANTASTIC deals. I haven't made it there and probably can't BOO, but hopefully you'll be able to. Okay here's the skinny on it, when you make a purchase over $50.00 you get an instant $5.00 off, on top of the great deals you get and extra 10% off all frozen items, also when you purchase $20 worth of the participating Nestle products you get another $5.00 off. SO you can see that if you use these promotions along with coupons it comes out to some fantastic savings. I'm going to list some of the items, then give you a coupon senerios I would do.

Lean Cusine Dinners or Hot pockets 6/$10 Great deal for those of us that need to watch our figure. Use three $1/2 coupons

Juicy Juice 8 4.23 oz 2/$4
$1.00 off/any 1 from 1/4 insert

Juicy Juice 64oz or 8 pack 6.75 oz 2/$5
$1.00 off/any 1 from 1/4 insert

Juicy Juice 46 oz cans 2/$5
$1.00 off/any 1 from 1/4 insert

Toll House Ready to bake Cookies 2/$5

Nestle Hot Cocoa 4/$5 use 75 cent coupon

Pure Life Water 12 pack 5 liter 2/$5 coupon says any multi pack $1.00 off ea

Pure Life Water 24 pack 8 oz 5/$20 minus the $5.00 off + coupon =$2.00 ea

Pure Life Water 24 pack .5 liter 5/$20 minus the $5.00 off + coupon=$2.00 ea

Splash 6 pack .5 liter 2/$4

Fancy Feast Cat Food 3 0z 20/$10

Here are a couple senerios just in case I totally confused some of you:

12 Lean Cuisine
$20.00
-$5.00 for purchasing $20 in Nestle products
=$15.00
-10% off frozen products
=$13.50
-6/ $1.00 coupons listed above
=$7.50 or 62 cents ea

8 Pur Life Water 12 pack .5 liter
$20.00
-$5.00 for purchasing Nestle Products
=$15.00
-8/$1.00 coupons listed above
=$7.00 or 87 cents per 12 pack

or mix and match as long as you get $20 worth. Now if I purchased the above senerios plus maybe another Lean Cusine senerio (so I can use the $5 off $50 coupon) my total would be as follows:

$20.00 Lean Cuisine

$20.00 Lean Cuisine

$20.00 Water

=$60.00

-$5.00 coupon

=$55.00 Total Cost

-$38.00 for the above coupons and discounts

=$17.00 OOP

Not bad for 24 lean Cusines and 8 packs of water= 53 cents ea

No comments:

Linked Within

Related Posts with Thumbnails